Badania termowizyjne budynków lubelskie

W dzisiejszych czasach ciepła i energooszczędna nieruchomość jest wyznacznikiem nowoczesnego budownictwa. Jednak w niektórych przypadkach wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie nie zawsze stanowią efekt przesadnego zużycia energii. W takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki budynku. Czy badanie termowizyjne stanowi rzetelne narzędzie do oceny szczelności domu i mieszkania? Kiedy i dlaczego warto je wykonać?

Na czym polega badanie termowizyjne budynków?

To kompletne badanie każdego rodzaju budynku, które umożliwia ocenę nieruchomości w zakresie emisji ciepła. Osoba wykonująca analizę posługuje się specjalną kamerą termowizyjną. Sprzęt pozwala przeprowadzić wnikliwą ewaluację szczelności i zarazem oszacować skuteczność zastosowanej warstwy termoizolacyjnej. Dzięki badaniu termowizyjnemu można znaleźć słabe punkty mieszkania, domu jednorodzinnego, lokalu usługowego, czy budynku gospodarczego, które stanowią przyczynę ucieczki ciepła i dużych kosztów za ogrzewanie. Warto pamiętać, że nieszczelna izolacja termiczna to nie tylko utrata pieniędzy, ale i dodatkowy problem dla samej nieruchomości – wyziębione elementy zwiększają bowiem szansę na osłabienie wytrzymałości budynku np. prowadząc do rozwoju pleśni wskutek gromadzenia się wody i wzrostu poziomu wilgotności.

Firma ABI Energy zajmuje się profesjonalnym badaniem termowizyjnym mieszkań, domów jednorodzinnych i innych budynków na terenie województwa lubelskiego. Jeżeli chcesz zawczasu zadbać o niskie rachunki za ogrzewanie i zagwarantować optymalne ciepło w pomieszczeniach, to warto przeprowadzić fachową analizę termowizyjną. Nasi fachowcy dysponują nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, który pozwala na realizację kompletnego badania szczelności i uzyskanie rzetelnych wyników.

Co obejmuje badanie termowizyjne budynków?

Głównym celem badania termowizyjnego w budynkach jest znalezienie tzw. mostków cieplnych. To charakterystyczne miejsca, które są nieszczelnym punktem warstwy termoizolacyjnej. Mostki termiczne stanowią jeden z głównych powodów uchodzenia ciepła poza budynek. Analiza nieruchomości za pomocą kamery termowizyjnej pozwala:

 • ocenić szczelność i poprawność zamontowania drzwi oraz okien;

 • sprawdzić jakość wykonanej izolacji poddasza, dachu oraz komina;

 • określić różnice grubości wykorzystanego materiału do izolacji termicznej;

 • oszacować termoizolację w obrębie fundamentów, piwnic i podpiwniczenia;

 • wykryć zatory w obrębie grzejników, nieszczelność izolacji przewodów sanitarnych oraz wady ogrzewania podłogowego.

Jak wygląda badanie termowizyjne w praktyce? W pierwszej kolejności analizuje się dokumentację techniczną budynku, który ma zostać poddany diagnostyce. Następnie dokonuje się właściwego badania przy pomocy specjalnej kamery termowizyjnej. Specjalista interpretuje i opisuje uzyskane wyniki. Na ich podstawie sporządza dokładny raport z wykonanego badania termowizyjnego, co pozwala na wyciągnięcie odpowiednich wniosków i zaplanowanie prac pozwalających wyeliminować występujące błędy w obrębie termoizolacji.

Zespół fachowców z firmy ABI Energy ma wieloletnie doświadczenie w zakresie realizacji badań termowizyjnych w różnych typach pomieszczeń i budynków na terenie lubelskiego. Nasi eksperci wiedzą, które elementy nieruchomości są szczególnie podatne na powstawanie mostków termicznych. Natomiast nasz sprzęt gwarantuje znikome błędy pomiarowe, co pozwala uzyskać dokładne wyniki.

Dlaczego warto wykonać badanie termowizyjne budynku?

Analiza termowizyjna nieruchomości to przede wszystkim sposób na dokładne sprawdzenie budynku pod kątem szczelności izolacji. Wykazanie obecności mostków termicznych stanowi sygnał o konieczności przeprowadzenia remontu – w przypadku trwających prac budowlanych jest to informacja dla dewelopera i fachowców o wprowadzeniu zmian w projekcie i wykonaniu niezbędnych poprawek. Ponadto badanie termowizyjne pozwala ocenić nie tylko jakość zrealizowanego projektu budowlanego, ale i samą skuteczność wykorzystanych materiałów do termoizolacji.

Dzięki badaniu termowizyjnemu można też rozwiązać problem wysokich rachunków za ogrzewanie. Ucieczka ciepła poprzez mostki termiczne wymaga od właścicieli nieruchomości większego zużycia energii, co w żaden sposób nie przekłada się na zapewnienie dostatecznej temperatury wewnątrz budynku. Rozwiązanie kwestii dotyczącej nieszczelnych miejsc pomaga w ochronie przed innymi niedogodnościami, które mogą wynikać z kiepskiego stanu termoizolacji. Wśród nich należy wspomnieć m.in. o nadmiernym gromadzeniu wilgoci, rozwoju pleśni, czy bezpośredniej destrukcji materiałów budowlanych.

Kiedy warto wykonać badanie termowizyjne budynków?

Analizy termowizyjne należy przeprowadzać już w pierwszych etapach stawiania nowej nieruchomości. Systematyczna ocena wykonywanych prac związanych z termoizolacją budynku pozwala zawczasu ograniczyć szansę występowania mostków termicznych i konieczności wykonywania poprawek. To pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy w trakcie realizacji projektu budowlanego.

Badanie termowizyjne warto wykonać w każdym przypadku gdy pojawiają się sygnały wskazujące na występowanie problemów ze szczelnością izolacji termicznej. Wśród nich należy wymienić:

 • widoczne zawilgocenia ścian i ślady rozwoju pleśni;

 • wysokie koszty ogrzewania przy niewielkim użytkowaniu;

 • występowanie odczuwalnych i słyszalnych podmuchów, np. w okolicach okien i drzwi;

 • nieustanne odczuwanie zimna w pomieszczeniach i brak komfortu cieplnego we wnętrzu budynku.

Ponadto wyniki badania termowizyjnego stanowią doskonały dowód w postępowaniu sądowym! Zapis z kamery termowizyjnej jest idealny poświadczeniem kiepsko wykonanej pracy ekipy budowlanej, co może się okazać przydatne np. podczas próby uzyskania odszkodowania od dewelopera za oddanie nieruchomości do użytku w stanie, który pozostawia wiele do życzenia i nie gwarantuje obiecanej jakości.

Warto też zwrócić uwagę na czas wykonywania badań termowizyjnych. Diagnostykę budynku najlepiej zrealizować w zimie, jednak nie przy temperaturze poniżej -5 ºC na zewnątrz i przekraczającej 20°C w środku nieruchomości. Ponadto dobrze jest unikać silnych podmuchów wiatru oraz wyjątkowo słonecznych dni, gdyż mogą rzutować na rzetelności uzyskanych wyników. Optymalnymi warunkami pogodowymi do pomiaru termowizyjnego jest intensywne zachmurzenie.

Zastanawiasz się, czy izolacja Twojego domu działa prawidłowo? Zgłoś się do firmy ABI Energy! Nasi fachowcy wykonają badanie termowizyjne i wskażą, które elementy budynku wymagają poprawy.

Badanie termowizyjne budynków FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co można sprawdzić badaniem termowizyjnym?

Kamera termowizyjna jest urządzeniem, które pozwala na ocenę praktycznie każdego typu nieruchomości i wszystkich jej elementów. Badanie termowizyjne przeprowadzane przez firmę ABI Energy dotyczy mieszkań, parterowych i piętrowych domów jednorodzinnych, garaży, lokali usługowych, budynków przemysłowych oraz wszystkich innych konstrukcji, które wymagają sprawdzenia szczelności w zakresie termoizolacji.

 1. Czy muszę wykonać badanie termowizyjne w swoim domu?

Od 1 stycznia 2009 certyfikat energetyczny, który uzyskuje się na podstawie przeprowadzonej wcześniej analizy termowizyjnej, jest obowiązkowy dla wszystkich nowych nieruchomości i używanych wprowadzonych do obrotu. Jednocześnie warto zaznaczyć, że każdy budynek poddany pracom remontowym wpływającym na jego charakterystykę energetyczną wymaga przeprowadzenia powtórnego badania termowizyjnego. W innych przypadkach diagnostyka z użyciem kamery termowizyjnej jest świetnym sposobem na dokładne oszacowanie jakości izolacji termicznej własnego lokum.

 1. Czego można dowiedzieć się z badania termowizyjnego budynku?

Przede wszystkim, czy nieruchomość jest dostatecznie chroniona przed stratami ciepła. Odpowiedni poziom termoizolacji stanowi podstawę dla zapewnienia użytkownikom budynku optymalnego komfortu cieplnego. Badanie termowizyjne umożliwia wykrycie słabych punktów w izolacji, które nie tylko wpływają na zaburzenie prawidłowej temperatury we wnętrzu budynku. Są również powodem niepotrzebnych strat energii, co generuje niepotrzebne koszty na ogrzewanie i zbędną stratę pieniędzy. Analiza termowizyjna pomaga w zaplanowaniu odpowiednich prac termomodernizacyjnych, które zwiększą szczelność nieruchomości i zagwarantują jej ochronę przed wyziębieniem.