Montaż instalacji fotowoltaicznej

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda montaż fotowoltaiki w praktyce. W zależności od rodzaju projektu, potrzeb klienta czy wykorzystanych ogniw, montaże instalacji fotowoltaicznych mogą być mniej lub bardziej czasochłonne. Co należy wiedzieć przed przystąpieniem prac?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Mogłoby się wydawać, że instalacja fotowoltaiczna jest niezwykle skomplikowanym systemem. W rzeczywistości to kilka prostych elementów, które pozwalają na pozyskiwanie energii słonecznej i jej przekształcenie w energię elektryczną (tj. prąd stały) do wytworzenia prądu zmiennego. Schemat pracy prostej instalacji fotowoltaicznej wygląda następująco:

 1. Ogniwa fotowoltaiczne, które są wykonane z materiału półprzewodnikowego (krzemu) i zamocowane na konstrukcji wsporczej, umożliwiają przewodzenie energii pozyskanej promieniowania słonecznego;
 2. Ogniwa są połączone w moduły, co pozwala na przewodzenie i wytwarzanie znacznie większej ilości energii pochodzącej ze słońca;
 3. Kilka modułów tworzy tzw. panel fotowoltaiczny, który jest połączony z falownikiem;
 4. Falownik jest niewielkim urządzeniem odpowiedzialnym za gromadzenie energii pozyskanej z panelu fotowoltaicznego i przekształcenie do prądu zmiennego, który znajduje się w instalacji elektrycznej w nieruchomości. Ponadto falownik pełni funkcję „nadzorcy domowej elektrowni” i odpowiada za dopasowanie parametrów generowanego prądu do potrzeb sieci znajdującej się w budynku;
 5. Ostatnim i niezwykle ważnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest licznik dwukierunkowy – jego zadaniem jest obliczanie samodzielnie wytworzonej ilości energii elektrycznej;

Gdy zamontowana fotowoltaika pozwala pokryć potrzeby gospodarstwa domowego, to wówczas wyprodukowany nadmiar zostaje oddany do sieci publicznej – gdy zapotrzebowanie wzrasta, to wcześniej wytworzona nadwyżka prądu może zostać wykorzystana przy zwiększonym zużyciu.

Czym jest autokonsumpcja?

Omawiając instalacje fotowoltaiczne nie sposób pominąć pojęcia autokonsumpcji energii elektrycznej. Termin ten odnosi się do ilości energii wytwarzanej przez panele, która jest na bieżąco zużywana przez domową sieć w celu pokrycia niezbędnych potrzeb energetycznych. Nie będzie zaskoczeniem, że niską autokonsumpcję obserwuje się głównie w sezonie letnim – długi dzień nie wymaga korzystania z oświetlania wnętrza pomieszczeń, a sprzyjająca pogoda sprawia, że mieszkańcy znacznie więcej czasu spędzają na zewnątrz i nie korzystają z domowego sprzętu elektrycznego.

Słoneczna wiosna i lato to nie tylko czas niskiej autokonsumpcji, ale i wysokiej produktywności instalacji fotowoltaicznej! Naświetlane promieniami słonecznymi ogniwa gromadzą niezwykle dużą ilość energii, która w pierwszej kolejności pokrywa niezbędne minimum. Natomiast powstała nadwyżka dzięki dwukierunkowemu licznikowi zostaje zmagazynowana w publicznej sieci elektroenergetycznej.

W tym momencie właściciele ogniw fotowoltaicznych mogą być spokojni o sezon jesienno-zimowy, którego domeną jest zwiększona autokonsumpcja i duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wyprodukowany latem nadmiar prądu może zostać odebrany w trakcie zimy, co pozwoli ograniczyć ryzyko wysokich kosztów zużycia prądu.

Specjaliści z ABI Energy zaprezentują wartościowe sposoby, aby zwiększyć letnią autokonsumpcję i tym sposobem skutecznie wykorzystać wytworzoną nadwyżkę prądu z paneli fotowoltaicznych. Nasza firma udowodni, że montaż ogniw pozwala na prawdziwą oszczędność i odczuwalne zmniejszenie kosztów przeznaczonych na energię elektryczną!

Montaż fotowoltaiki lubelskie – określenie potrzeb

Punktem wyjścia do wykonania skutecznego montażu instalacji fotowoltaicznej jest oszacowanie potrzeb, co należy rozumieć przez ilość zużycia energii w danym projekcie. Rozbieżność pomiędzy niewielkim gospodarstwem domowym a dużą firmą produkcyjną może być przeogromna. W obu tych przypadkach firma zajmująca się montażem fotowoltaiki musi zdecydować się na zupełnie inne rozwiązania w zakresie rodzaju i ilości ogniw słonecznych. W jaki sposób tego dokonać? Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie kosztów poniesionych na zużycie energii elektrycznej za poprzednie lata (np. kilka miesięcy wstecz). Wówczas można oszacować średnie zużycie i koszty poniesione na energię.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej z ABI Energy wybierasz profesjonalne wsparcie już na etapie przygotowania wstępnego projektu. Nasi specjaliści dokonają skrupulatnej analizy rachunków za prąd, aby zaproponowane rozwiązanie pozwoliło na optymalizację kosztów wedle aktualnego zużycia energii.

Montaż instalacji fotowoltaicznych – analiza nieruchomości

Liczby to jednak nie wszystko. Jednym z najistotniejszych punktów w montażu fotowoltaiki jest sprawdzenie budynku pod kątem technicznym. Skuteczność działania zainstalowanego systemu fotowoltaicznego jest uzależniona od orientacji nieruchomości. Kwestie takie jak kąt nachylenia dachu i jego ekspozycja mają niesamowicie duży wpływ na wydajność pracy wykorzystanych paneli słonecznych. Ponadto dobrze jest wziąć pod uwagę fakt, że coraz więcej gospodarstw domowych wykorzystuje inteligentne systemy informatyczne do zarządzania budynkiem. Monitoring, alarmy, automatyczne zamykanie i otwieranie bram wjazdowych, elektryczne ogrzewanie i klimatyzacja – wszystko to zwiększa pobór energii, co wymaga niezawodnego działania instalacji.

Współpraca z firmą ABI Energy pozwala uniknąć problemu w postaci niewłaściwego montażu instalacji fotowoltaicznej. Nasi eksperci w profesjonalny sposób zbadają orientację budynku, aby wykorzystać dostępną powierzchnię całej posesji dla zainstalowania odpowiednich ogniw solarnych. Przeprowadzamy niezwykle dokładną wizję lokalną, wykonujemy niezbędne obliczenia do oszacowania uzysku energetycznego oraz staramy się, aby zapewnić rozwiązania uwzględniające ewentualny wzrost zużycia prądu.

Jak długo trwa montaż fotowoltaiki w lubelskim?

Po przygotowaniu projektu i zrealizowaniu niezbędnych prognoz nadchodzi czas na praktykę. Rzeczywisty czas montażu instalacji fotowoltaicznej jest trudny do jednoznacznego oszacowania – w większości przypadków prace trwają od jednego do czterech dni. Dokładny czas jest uzależniony od rozmachu całego zlecenia. Jednak w każdym przypadku montaż fotowoltaiki składa się z następujących etapów:

 1. Przygotowanie konstrukcji wsporczych;
 2. Rozłożenie niezbędnego okablowania;
 3. Umiejscowienie przetwornika mocy (falownika);
 4. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych;
 5. Podłączenie instalacji do publicznej sieci energetycznej.

Finalnym punktem prac jest zgłoszenie zamontowanego systemu fotowoltaicznego do operatora energii, co pozwoli na uzyskanie niezbędnego licznika dwukierunkowego.

Firma ABI Energy oferuje kompleksową usługę w zakresie montażu fotowoltaiki. Zlecenia realizujemy tak szybko jak to możliwe i po wcześniejszym ustaleniu terminu. Pomożemy też w załatwieniu niezbędnych formalności oraz odpowiemy na wszelkie nurtujące pytania dotyczące montażu instalacji fotowoltaicznej i odnawialnych źródeł energii.

Jak wygląda proces zgłaszania mikroinstalacji do OSD?

Instalacja paneli fotowoltaicznych to dopiero pierwszy krok, aby cieszyć się z samodzielnej produkcji ekologicznej energii elektrycznej. Po zamontowaniu ogniw i falownika następuje kolejny etap, który polega na przesłaniu zgłoszenia do Operatora Systemu Dystrbucyjnego (OSD). W ten sposób dystrybutor wie, że domowa mikroinstalacja musi zostać przyłączona do sieci publicznej, a jej właściciel zostanie wówczas prosumentem, czyli osobą odpowiedzialną za równoczesne zużycie i produkcję prądu.

Po złożeniu odpowiedniego wniosku następuje wymiana licznika, wręczenie certyfikatu przystosowania sieci do domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej, a następnie podpisanie finalnej umowy o sprzedaży wyprodukowanej nadwyżki energetycznej.

Firma ABI Energy ułatwi realizację wszystkich procedur związanych ze zgłoszeniem zamontowanego systemu fotowoltaicznego. Nasz zespół zajmie się kontaktem z OSD i pomoże postawić pierwsze kroki w wykorzystaniu OZE – zadbamy o wszystkich kwestie dotyczące dokumentacji i wymiany licznika, aby zaoszczędzić Twój czas i nerwy.

Fotowoltaika FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można sprawdzić ile energii z fotowoltaiki jest zużywane, a ile oddawane do sieci?

Wszystkie instalacje fotowoltaiczne są wyposażone w licznik dwukierunkowy. To urządzenie umożliwia analizę procesu produkcji i zużycia energii elektrycznej, co pozwala oszacować, jak dużo prądu zostało wytworzone przez fotowoltaikę. Kontrola generowania nadwyżki pozwala oszacować przypuszczalną obniżkę rachunków za wykorzystanie energii w okresie charakteryzującym się zwiększonym zapotrzebowaniem.

 1. Jak dobrać moc instalacji?

Moc instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od szeregu czynników. Pod uwagę należy wziąć m.in. koszty miesięcznego zużycia prądu, roczną produkcję z kW, wielkość nasłonecznionej powierzchni dachu, liczbę urządzeń wykorzystywanych w sieci domowej oraz ich moc. Nie ma jednak obaw – specjaliści z firmy ABI Energy dokonają dokładnego sprawdzenia nieruchomości i zaproponują mikroinstalację, której moc okaże się odpowiednia dla zapewnienia niezbędnych potrzeb! Należy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna ma również ułatwić życie i wspomóc obniżkę kosztów dotyczących zużycia energii.

 1. Ile energii może wytworzyć mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Tak naprawdę jest to uwarunkowane wieloma kwestiami. Oprócz rozmiaru instalacji (tj. liczby wykorzystanych ogniw fotowoltaicznych) i pogody należy pamiętać o zjawisku autokonsumpcji. W lecie warto zintensyfikować zużycie energii, aby zmobilizować pracę mikroinstalacji do produkcji jeszcze większej ilości prądu. Nie można jednak zapominać, że fotowoltaika jest systemem całorocznym i nawet zimą, podczas dobrego nasłonecznienia, pozwala na wytwarzanie cennej energii elektrycznej! Każdy projekt firmy ABI Energy jest poparty gruntowną analizą budynku i jego położenia, co umożliwia przygotowanie skutecznej mikroinstalacji.