Inteligenty dom

Choć w pierwszej chwili pojęcie automatyki budynkowej wydaje się czymś nieprawdopodobnym, to w rzeczywistości takie rozwiązanie powoli staje się standardem nowoczesnych inwestycji. Czym jest  Smart Home i co w chodzi w jego skład? Czy inteligentne domy mogą być zasilane poprzez system paneli fotowoltaicznych? Czy inteligentne budynki wyposażone w fotowoltaikę gwarantują jeszcze więcej korzyści dla właścicieli?

Dom inteligentny…czyli jaki?

Termin domu inteligentnego czy też  technologii Smart Home odnosi się do budynku, który został wyposażony w nowatorski system automatyki budynkowej. Zalicza się do niej rozmaite urządzenia elektroniczne, które mogą być sterowane przez mieszkańców przy pomocy specjalnych kontrolerów lub aplikacji zainstalowanych w telefonach komórkowych. Poziom automatyzacji nie ogranicza się wyłącznie do zdalnego włączania i wyłączania sprzętu. Większość nowoczesnych inteligentnych domów pozwala na czasowe programowanie urządzeń np. włączenie pralki i rozpoczęcie prania o określonej porze dnia. Głównym założeniem montażu inteligentnego domu jest jeszcze większe odciążenie domowników od codziennych i powtarzalnych prac, aby zyskali dodatkowy czas dla siebie.

Inteligentny dom – przykładowe rozwiązania

Producenci prześcigają się w pomysłach gwarantujących właścicielom nieruchomości coraz to ciekawsze rozwiązania w zakresie inteligentnych domów. Dlatego też ilość zastosowań automatyki budynkowej jest naprawdę ogromna i jeszcze przez długi czas będziemy zasypywani nowinkami ze świata technologii. Przykładami są:

  • włączanie i wyłączanie kina domowego za pomocą głosu,
  • rozpoczęcie czyszczenia pokojów przez robota sprzątającego,
  • regulowanie temperatury w pomieszczeniu dzięki klimatyzacji.

Technologia Smart Home nie dotyczy wyłącznie wnętrza domu. Dobrym przykładem są inteligentne ogrody, w których automatyka budynkowa umożliwia łatwiejszą opiekę nad roślinami i ich pielęgnację. Częstym rozwiązaniem jest integracja zraszaczy z czujnikami wilgotności czy automatyczne podlewanie roślin podczas nieobecności domowników.

Rozwiązania technologiczne w inteligentnych budynkach mają też charakter ochronny. Systemy automatyki budynkowej umożliwiają kompatybilne funkcjonowanie monitoringu wizyjnego, urządzeń alarmowych, rolet antywłamaniowych czy elektronicznego zamykania drzwi oraz bram wjazdowych w jednym kompleksowym systemie ochrony. Dzięki temu właściciele mogą w kompleksowy sposób zabezpieczyć nieruchomość i zmniejszyć ryzyko występowania niefortunnych zdarzeń.

Wszystkie inteligentne domy składają się z następujących elementów:

  • jednostki centralnej do sterowania całym systemem,
  • modułów zarządzających konkretnymi działaniami i pomieszczeniami,
  • sterowników odpowiedzialnych za kontrolowanie urządzeń np. sprzętu RTV i AGD,
  • czujników monitorujących czynniki potencjalnego zagrożenia np. ruch, dym, gaz czy światło.

Inteligentny dom a montaż fotowoltaiki – dlaczego warto?

Choć automatyka budynkowa stanowi niesamowity komfort dla domowników, to nie można zapominać, że wszystkie urządzenia wraz z systemem inteligentnego budynku wykorzystują dużą ilość energii elektrycznej. Montaż inteligentnego domu jest nierozerwalnie związany ze wzrostem kosztów za zużycie prądu. W połączeniu z innymi urządzeniami (np. elektrycznymi pompami ciepła, działającymi komputerami czy podłączonymi do ładowania smartfonami) można oczekiwać wysokich rachunków, co będzie mieć niekorzystny wpływ na kondycję domowego budżetu.

Dlatego instalacja systemu fotowoltaicznego jest idealnym rozwiązaniem powyższego problemu! Wyprodukowana ilość energii przez fotowoltaikę będzie odpowiednia dla pokrycia potrzeb domu inteligentnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wygenerowana nadwyżka energetyczna była przekierowana do miejsca największego zapotrzebowania. Co więcej, praca paneli fotowoltaicznych może zostać zaprogramowana podobnie jak urządzenia z systemu Smart Home! Dzięki temu nie ma najmniejszej potrzeby, aby domownicy ingerowali w funkcjonowanie zamontowanych ogniw.

Firma ABI Energy oferuje fachową instalację systemu fotowoltaicznego, który zostanie w pełni zintegrowany w budynkach wykorzystujących technologię Smart Home. Montaż fotowoltaiki w inteligentnym domu nie stanowi dla nas przeszkody – na swoim koncie posiadamy wiele zrealizowanych projektów, zarówno dla inteligentnych budynków mieszkalnych, jak i tych przeznaczonych pod prowadzenie działalności gospodarczej. Nasi eksperci dokonają fachowej analizy nieruchomości, oszacują aktualne zużycie energii elektrycznej i sprawdzą predyspozycje miejsca pod kątem instalacji paneli.

Na tej podstawie przygotujemy projekt wraz z wyceną całej inwestycji. Przedstawimy wszystkie prognozy dotyczące ilości zaoszczędzonej energii z sieci, co pozwoli określić, w jakim stopniu montaż fotowoltaiki przyniesie korzyść dla ograniczenia rachunków za prąd. Dzięki temu w klarowny sposób można wyznaczyć czas, po którym instalacja systemu fotowoltaicznego ulegnie pełnemu zwrotowi. Ponadto pomagamy w uzyskaniu odpowiednich dofinansowań i dotacji związanych z adaptacją budynków pod odnawialne źródła energii – naszym celem jest udowodnienie, że nowoczesna technologia stanowi prawdziwe wsparcie dla ekologicznych rozwiązań!