Klimatyzacja lubelskie

Obecność klimatyzacji w biurze, mieszkaniu lub domu powoli staje się standardem. Zwłaszcza że polskie lato coraz częściej mija pod znakiem wyczerpujących upałów. Dla wielu osób montaż klimatyzacji jest równoznaczny z dużym wzrostem kosztów zużycia energii. Czy fotowoltaiczna klimatyzacja w domu pozwala zaoszczędzić? W jaki sposób należy połączyć klimatyzację z fotowoltaiką? Czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

Jak działa klimatyzacja?

 1. W celu zrozumienia działania klimatyzacji warto poznać jej dokładną budowę. W instalacji klimatyzacyjnej wyróżnia się cztery podstawowe elementy: Jednostka wewnętrzna – składa się z parownika i wentylatora;
 2. Miedziane rury – odpowiedzialne za przepływ czynnika chłodniczego;
 3. Jednostka zewnętrzna – zbudowana ze skraplacza, sprężarki z zaworem rozprężnym i drugiego wentylatora;
 4. Czynnik chłodniczy – ciekłe i zimne chłodziwo, które wykazuje wyjątkowo łatwą zdolność do zmiany stanu skupienia i temperatury.

Znajomość budowy klimatyzatora znacząco ułatwia zrozumienie jego działania, które w głównej mierze polega na ochłodzeniu powietrza i obniżeniu temperatury w pomieszczeniu do komfortowej wartości.

Głównym komponentem systemu klimatyzacji jest sprężarka. Jej ssąca strona pobiera powietrze z otoczenia, które zostaje sprężone, co powoduje wzrost temperatury gazu. Czynnik chłodniczy jest tłoczony do skraplacza – wskutek przepływu powietrza oddaje ciepło i ulega skropleniu. Tak powstały ciekły czynnik chłodniczy zostaje przetransportowany do zaworu rozprężnego. W tym miejscu dochodzi do rozprężenia i ochłodzenia powstałej pary wodnej. Czynnik chłodniczy w formie pary jest przeniesiony za pomocą miedzianych rur do jednostki wewnętrznej. Zimne chłodziwo przedostaje się do parownika jednostki wewnętrznej. Tam wskutek przepływu powietrza czynnik chłodniczy pobiera z niego ciepło i ulega przemianie do przegrzanej pary, która miedzianymi rurami wraca do jednostki zewnętrznej. Cykl zamyka się, a urządzenie jest gotowe do ponownego ochłodzenia powietrza z nagrzanego pomieszczenia.

Nie można jednak zapominać, że przypadku nowoczesnych klimatyzatorów zakres funkcji nie ogranicza się wyłącznie do kwestii związanych z chłodzeniem. Innowacyjne urządzenia pozwalają m.in. na ogrzewanie pomieszczeń, osuszanie, jonizowanie, oczyszczanie i sprawną wentylację powietrza wewnątrz budynków.

Dla kogo sprawdzi się zamontowanie klimatyzatora i jak on działa?

Instalacja urządzenia klimatyzującego jest idealną opcją w przypadku budynków przeszklonych. Pomieszczenia z dużymi oknami, zwłaszcza skierowanymi w stronę południową, są szczególnie narażone latem na upały i silne promieniowanie słoneczne. Tego typu warunki mogą nie tylko utrudniać pracę, ale i stanowić spore problemy w codziennym funkcjonowaniu. Zwłaszcza w przypadku osób, które źle znoszą wysokie temperatury i wysokie ciśnienie np. z chorobami serca. W ich przypadku montaż klimatyzatora jest dobrym rozwiązaniem na zapewnienie właściwego komfortu.

Inwestycja w system klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych okazuje się wręcz niezbędna. Osoby pracujące na otwartych przestrzeniach (open space) są szczególnie narażone na wysokie temperatury z uwagi na przebywanie duże liczby osób w jednym pomieszczeniu. Klimatyzator pozwala w łatwy sposób rozwiązać ten problem i dostosować temperaturę – zbyt wysoka może doprowadzić do problemów z koncentracją i rzutować na efektywności pracy.

Klimatyzatory są chętnie wybieranym urządzeniem przez osoby z alergiami. W nowoczesnych systemach klimatyzacji można zamontować specjalne filtry oczyszczające powietrze z potencjalnych alergenów np. kurzu czy pyłków roślinnych. Funkcja oczyszczania powietrza sprawdzi się nie tylko w prywatnych mieszkaniach i domach, ale i wspomnianych biurach, czy budynkach przestrzeni publicznej. Dodatkowa opcja jonizowania pozwala oczyścić powietrze z chorobotwórczych drobnoustrojów, które często są przenoszone drogą kropelkową.

Fotowoltaika a klimatyzacja w domu – dlaczego warto?

Instalacje fotowoltaiczne umożliwiają przetransformowanie promieni słonecznych na prąd stały, który dzięki falownikowi ulega konwersji do postaci prądu zmiennego. Wytworzona przez ogniwa fotowoltaiczne energia może zostać wykorzystana przez rozmaite urządzenia elektryczne, w tym również systemy klimatyzacji. Co więcej, skuteczność fotowoltaiki jest ściśle uzależniona od poziomu nasłonecznienia – nietrudno domyślić się, że upały i konieczność montażu klimatyzacji są w pewnym stopniu nierozerwalnie powiązane z systemem PV.

Innym i równie istotnym faktem jest to, że panele fotowoltaiczne umożliwiają wyprodukowanie nadwyżki energetycznej. Zwłaszcza latem. Nadmiar wytworzonej energii może być przekazany do publicznej sieci. Klimatyzator nie jest urządzeniem „pierwszej potrzeby”. Jednak powstała nadwyżka nie musi być oddawana, a zostać wykorzystana na rzecz pokrycia potrzeb związanych z działającą klimatyzacją w domu. Istnieje więc spora szansa, że inwestycja w fotowoltaikę umożliwi minimalizację dodatkowych kosztów – w większości przypadków wydatki na prąd ograniczają się do opłat stałych.

Jako firma ABI Energy mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie wykonywania montaży klimatyzacji i łączenia ich z systemami fotowoltaicznymi. Na naszym koncie znajdują się projekty zarówno dla nieruchomości mieszkalnych, jak i budynków o charakterze handlowo-usługowym lub produkcyjnym. Nasi eksperci pomogą w przygotowaniu optymalnego projektu całego przedsięwzięcia i oszacują niezbędne koszty, aby instalacja fotowoltaiczna zwróciła się w jak najkrótszym czasie i zapewniła skuteczne wsparcie dla domowego budżetu. Fotowoltaiczne klimatyzacje wykonujemy na terenie województwa lubelskiego.

Jakie są zalety fotowoltaicznej klimatyzacji w domu?

Instalacja fotowoltaiczna idzie w parze z montażem klimatyzacji. Połączenie tych dwóch systemów może okazać się wyjątkowo korzystne dla właścicieli domów i innych nieruchomości.

 • Klimatyzacja gwarantuje prawdziwą wygodę osobom urzędującym w budynkach podczas dużych upałów.
 • Dzięki systemowi klimatyzacji można zadbać o optymalne warunki w pomieszczeniach np. zapewnić właściwą temperaturę oraz wilgotność i świeżość powietrza.
 • Nowoczesne klimatyzatory mają też innowacyjną funkcję dogrzewania – bez konieczności inwestowania w dodatkowe półśrodki można uzyskać ekstra rozwiązanie na chłodniejsze dni.
 • Montaż klimatyzacji zasilanej fotowoltaiką wykorzystuje wyłącznie energię wygenerowaną przez panele. Wzmożony pobór energii z systemu fotowoltaicznego powoduje wzrost opłacalności całej inwestycji, co umożliwia minimalizację całkowitych kosztów zużycia prądu!
 • W Polsce można uzyskać dofinansowanie wykonania instalacji fotowoltaicznej – ulgi termomodernizacyjne i rozmaite dotacje pozwalają na dodatkowe ograniczenie kosztów związanych z adaptacją budynku pod fotowoltaikę.

Osoby zainteresowane instalacją klimatyzacji w lubelskim powinny skontaktować się z firmą ABI Energy. Zaproponujemy najlepsze rozwiązania technologiczne w kwestii paneli fotowoltaicznych oraz pomożemy w doborze odpowiedniego systemu klimatyzacji w domu. Z chęcią przedstawimy więcej zalet, które wynikają z wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Czy zamontowanie klimatyzacji się opłaca?

Wiele osób demonizuje kwestie związane z kosztami montażu klimatyzatora. Oczywiście, zakup urządzenia klimatyzującego, instalacja i rozruch stanowią pewien wydatek, a samo użytkowanie wymaga zużycia odpowiedniej ilości energii. Nie od dziś wiadomo, że komfort kosztuje – jednak połączenie klimatyzacji ze wspomnianym systemem fotowoltaicznym pozwala na znaczącą redukcję wydatków dotyczących eksploatacji!

Dzięki panelom solarnym klimatyzacja może działać wyłącznie przez prąd wygenerowany z OZE. Natomiast korzystanie z klimatyzatora wspiera generowanie nadwyżki energetycznej, która w przypadku fotowoltaiki pozwala pokryć straty energetyczne wynikające z pracy innych urządzeń! Dlatego też montaż klimatyzacji wraz z panelami fotowoltaicznymi wydaje się najbardziej opłacalną opcją, która jednocześnie, pozwala zatroszczyć się o środowisko. Zwłaszcza że decydując się na instalację fotowoltaiczną, pojawia się spora szansa na uzyskanie dofinansowania z programów rządowych, które wspomagają projekty związane z OZE i pracami termomodernizacyjnymi budynków.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszamy do kontaktu z ABI Energy – nasi fachowcy udzielą niezbędnych informacji dotyczących opłacalności fotowoltaicznej klimatyzacji oraz pomogą w zdobyciu dodatkowych środków na realizację całego projektu.

Fotowoltaiczna klimatyzacja FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy klimatyzację można zamontować w domu jednorodzinnym?

Nie ma najmniejszych przeciwwskazań, aby klimatyzator pojawił się w domu! Systemy klimatyzacji coraz częściej pojawiają się w mieszkaniach, loftach i nowoczesnych apartamentowcach. Nierzadko można też na nie natrafić w niewielkich lokalach usługowych np. małych barach szybkiej obsługi – dlatego nic nie stoi na przeszkodzie w montażu klimatyzacji u Ciebie w domu. Aby przekonać się, czy Twoja nieruchomość spełnia odpowiednie warunki do zainstalowania systemu klimatyzacyjnego, skontaktuj się z ABI Energy.

 1. Jak często trzeba serwisować klimatyzację?

Fachowcy rekomendują wykonywanie przeglądów co najmniej raz w roku. Serwis obejmuje nie tylko kwestie związane z prawidłowym funkcjonowaniem sprzętu (np. wymiana czynnika chłodniczego), ale i utrzymaniem jego odpowiedniej czystości. Dzięki ozonowaniu klimatyzatora istnieje pewność, że urządzenie nie będzie stanowić miejsca dla rozwoju pleśni i chorobotwórczych drobnoustrojów.

 1. Czy klimatyzacja może posiadać funkcję ogrzewania?

Aktualnie montowane klimatyzatory mają wiele dodatkowych funkcji, w tym także możliwość ogrzewania pomieszczeń. Urządzenia działające niczym odwrotne pompy ciepła mogą pobierać chłodne powietrze i generować ciepło podczas sezonu zimowego, co pozwoli zagwarantować odpowiednią temperaturę.